Лигвистиката на езика доказва, че северните македонци са българи, а не потомци на древните македони.

Северните македонци

Съдържание :

Да отговорят македонистите защо съвременните северните македонци не говорят днес на подобен на древномакедонския език, който е част от елинското лингвистично семейство, а на език от славянското езиково семейство като нас.
Автор – ПЕТЪР НИЗАМОВ
Терминът елински езици обединява две издънки – древногръцкия и древномакедонския езици като клон от индоевропейското езиково семейство.

За разлика от елинските езици, днешният “северномакедонски език” е славянски език и е познат като македонска норма на българския език.

Българският език като всички произлезли от древно-гръцкия, древно-германския, латинския, древно-славянския и древно-келтския езици е индоевропейски език, от групата на южнославянските езици, като образува неговата източна подгрупа. БЪЛГАРСКИЯТ ЕЗИК е плурицентричен език – има няколко книжовни норми. Наред с използваната в България основна норма, съществуват още МАКЕДОНСКА НОРМА, която също използва кирилица, и БАНАТСКА НОРМА, която използва латиница.

Македонската литературна норма, често наричана македонски език, е официалният език на Република Северна Македония, принадлежащ към южнославянската езикова група, като част от нейната източна подгрупа.

Освен вече споменатите, в това число влизат македонска езикова норма, македонска книжовна норма, северномакедонска литературна норма, северномакедонска езикова норма, северномакедонска книжовна норма, македонски литературен език и македонски книжовен език.
“Нация” е общност от хора с еднаква историческа и културна принадлежност, живееща на една територия, обединена от един език и организирана в държавна институция.

Най-важен е езикът. На него се пише историята, твори се културата, управлява се държавата.

Ето защо на 2 август 1944 г. е прието епохално решение. Място на действието е манастирът “Св. Прохор Пчински”, огнище на българската книжнина през Средновековието. В святата обител се събира Антифашисткото събрание за народно освобождение на Македония.

“Во македонската држава како служебен йазик се заведуе народниот македонски йазик”, прогласяват лингвистите с шмайзери (немски автомат от Втората Светвна Война).
Официалният език на Република Северна Македония по своя произход и структурно-типологични характеристики представлява югозападна писмено-регионална норма на българския език“.
Тази единна национална научна позиция е представена и аргументирана в 2020 година в труда „За официалния език на Република Северна Македония“ от учени от Института за български език, Кирило-Методиевския научен център, Института за изследване на населението, Института за исторически изследвания и научния архив към Българската академия на науките, факултетите по история и славянски филологии към Софийски университет, историческия факултет на Великотърновски университет и филологическия факултет на Югозападен университет.
Исторически погледнати защо, ако Александър Велики не е грък, баща му обединява Древна Елада в “гръцка лига” (Лигата на Коринт) срещу Персийската империя?

Какво общо имат звученето на думите на гръцки и тези на т.нар. съвременен “македонски” и говора на северните македонци сега?

Как и кога са се отказали от своята лингвистика и са приели славянската лингвистика. Ако се абстрахираме от факта, че до 1944г. са пишели и говорели (учили в училище) книжовен български език, то тогава …
Кога и как са придобили нашата лигвистика с изкуствени примеси на сръбски думи и натурално западно българско наречие.
Кой и кога им заповяда да пишат на сръбската азбука?
От кога датира тяхната азбука и чия азбука са използвали до 1944г.?
Името е географска област, която е позната в историята много преди да днешните и обитатели да стъпят на нея.

Древната елинска (някои историци я наричат просто гръкоманска) държава Македония е приключила съществуването си след 4-та Четвъртата македонска война (150 г. пр. Хр. – 148 г. пр. Хр.), която е последната война между Древен Рим и Древна Македония. Тя няма нищо общо с въникналата 24 века след това федеративна област Македония в Титова Югославия, нито със северните македонци понастоящем.

Състои се след като Андриск се обявява за син на последния цар на Македония Персей и заема престола му.
Преторът Квинт Цецилий Метел Македоник разбива въстаниците в битката при Пидна. След две години покорява окончателно страната и тя става Римска провинция Македония.
След това , историческите извори за съществуващ древно-македонски народ спират.

За първи път за “македонци”, вече “северните македонци” след това четем след малко повече от 20 века,а именно в „Резолюция о Македонском вопросе и ВМРО (об.)” известна също като „Резолюция на Коминтерна по Македонския въпрос“, който е официален политически документ на Коминтерна от януари 1934 година, с който на БКП (българска комунистическа партия) се дава насока за признаване съществуването на отделен македонски народ и македонски език.

От което излиза извода, че 2000 години никой в тези земи не се е наричал “македонец”, но след края на ВСВ и слагането на ръка на цяла Източна Европа от страна на Сталин, комунистите на Тито в Югославия и БКП в България прокарват изкуствено създадената по силата на “Резолюция по Македонския въпрос и ВМРО (об.)” нов изкусвен език, приет с гласуването на 10 учители, един поет и един политик.
След масовите убийства през 1944 и 1945 г. в цялата автономна област на Югославия – Федеративна съюзна република Македония, масовите интернирания и разселвания на български националисти в конц-лагерите на Титова Югославия, и репресиите срещу хората с българско самосъзнание по силата на Закона за защита на македонската национална чест, предвиждащ до 10 години затвор за всеки, който се нарече българин и който учи децата си на български книжовен език, днес в РСМ почти никой няма смелостта да се нарече българин.

Дотолкова им се промито съзнанието, че даже политиците в РСМ осъзнават българския произход на северните македонци, но не биха го признали официално, защото това би ги превърнало с жив политически труп.

ПЕТЪР НИЗАМОВ
Председател на “Български Юридически Комитет”

N.B.

Важно е да се отбележи, че това ВМРО, за което пишем няма нищо общо с комунистическото ВМРО на Каракачанов (Агент “Иван” – доносник на 6-то управление на Държавна сигурност) и неговите  протежета Джамбазки и Александър Сиди. Та точно техните господари от БКП и водещи офицери от ДС проведоха кърватата и насилствена македонизация в Пиринска Македония, изгониха българските бежанци от Егейска Македония в Югославия…

Наскоро пък хванатият да кара с огромно количество алокохол в кръвта след запой с леки жени в Банско – Ангел Джамбазки, основа самозван “Общобългарски комитет за защита на националния интерес в Македония”, в който самите членове дискредитират каузата: Първо с това, че голяма част от тях са действащи политици, депутати и евро-депутати като безпардонния простак Анрей Слабаков (ВМРО), Искрен Веселинов (ВМРО), авторът в комунистическия парцал в-к “Труд” – Кристиян Шкварек, редакторът на профанизиращото реалити “Фермата” – Костадин Филипов и др. водевилни лица. В същото време са пренебрегнати истински борци на каузата като Никола Григоров от “Сите българи заедно”, Петър Низамов (Председател на “Български юридически комитет” и автор в този сайт) и много други лица ценни за каузата. Така, че този т.нар. “Общобългарски комитет за защита на националния интерес в Македония” е нищо повее от поредната ПИАР платформа на ВМРО на Каракачанов, който въпреки, че стои в сянкаслед изборите за нови председатели, той е собственик на всички имои на ВМРО и им дърпа конците. Българска работа… Хубава като идея, но българска като изпълнение и вероятно няма да постигне обявените цели, защото реланите им цели са гласове за ВМРО за следващите избори. 

 

Северните македонци
Северните македонци

Чети още по темата на:

Гръцки езици, древните македони и северните македонци

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Елински езици (или най-общо гръцки езици) е обобщаващо название, термин от историческата лингвистика за целия клон от семейството на индоевропейските езици включващ различните форми, варианти и диалекти на гръцкия и античните му „побратими“. По съвременните и традиционни класификации, елинският клон има само една група и тя е гръцката езикова група; в този смисъл гръцки езици и елински езици са в повечето случаи синоними[1][2] и като такъв се припокрива напълно с гръцки език. Терминът е уместен, за да се опише историческия контекст на други езици групирани с гръцкия (било днес или в античността), които са принадлежали в тази група и са били достатъчно обособени и отделни, както и неразбираеми за съответни говорители от различни езици.

Древногръцки и древномакедонски езици

Степента на близост или отдалеченост между древногръцкия и древномакедонския не е напълно определена. Терминът елински езици обединява тези две издънки на същия клон от индоевропейското езиково семейство. В този смисъл, древномакедонският език не е просто побратим или диалект на древногръцкия, а пълноправен език извън групата на гръцките диалекти[3][4]. Древномакедонският език няма общо със съвременните езици на Балканите. Бил е говорим език в Древна Македония през първото хилядолетие преди новата ера. Заменен е постепенно от настъпващия език на колонизацията – койне. През 4 век пр.н.е древните гърци използват койне, който става лингва франка на цялото Средиземноморие и напълно маргинализира древномакедонския[5]. От езика са останали само ограничен обем фрагменти, най-вече съдържащи лични имена[6]

Северните македонци

Гръцките диалекти възникват въз основа на географска разделеност или колонизиране. Карта на старогръцките диалекти.

Еволюция на гръцките езици

Някои лингвисти продължава да използват обобщаващото понятие Елински език, макар и в по тесен смисъл, за да обхванат в обща рамка няколкото съвременни форми, които се възприемат като отделни езици[7][8] и за да се разграничат от термина „гръцки език“, който предполага съвременния гръцки език. Статут на отделен език най-често се приписва на цаконския език,[8] за който се смята че е единствен наследник на дорийския, а не на атическия, следван от понтийския и кападокийския от Анатолия[9]

Езикът грико или италийота от южна Италия също е неразбираем за стандартно-гръкоговорещите[10], за отделен статут се споменава и кипърският, макар това да е по-трудно доказуемо.[11] За сравнение, напълно разбираемият йеванически език (гръцки език на евреите в Гърция) се смята за отделен език по културно-религиозни съображения[11]. Гръцките лингвисти традиционно третират тези езици като диалекти на гръцкия език[12][1][13]

Езиково родословно дърво

Елински
Древногръцки
ЙонийскиАтически
Новогръцки
Йеванически
Кипърски
Понтийски
Кримски гръцки (Мариуполитан)
Кападокийски (сплавен[14]
Гръко-романски (сплавен език)
Грико (повлиян от дорийския)
Еолийски (мъртъв)
Аркадокипърски (мъртъв; сходен на микенския?)
Памфилски (мъртъв)
Микенски (мъртъв)
ДорийскиЦаконски език (Койне повлиян от дорийския(?); на изчезване)

Класификация

Древногръцкият е разклонение на Индоевропейското езиково семейство. Древният им вариант по всяка вероятност е бил близък на древномакедонския[15] и фригийския,[16], но връзките не са достатъчно ясни за да се направи сравнителен анализ. Древномакедонският и особено Фригийсйкият език често се разглеждат като сродни на тракийския, но със „силно гръцко влияние“.[17] Измежду индоевропейските езици с жив потомък се смята, че гръцкият е най-близко до арменския.

северните македонци

северните македонци

северните македонци

северните македонци

северните македонци

северните македонци

Leave a Reply